Czy trening cardio pomaga chudnąć?

0
4102

Trening cardio to inaczej po prostu trening aerobowy, czyli – mówiąc potocznie – aeroby. Jest to odmiana wysiłku wytrzymałościowego, uprawianego przeważnie przez dłuższą ilość czasu, czyli np. godzinę lub dwie godziny. Prawie każde cardio to znakomite ćwiczenia na odchudzanie. Wyróżniamy zresztą tak wiele różnych odmian treningów aerobowych, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kobiety i młode dziewczyny najprawdopodobniej zachwycą się zumbą, łączącą w sobie taniec i klasyczny aerobik, podczas gdy mężczyźni chętniej zajmą się raczej pływaniem albo jazdą na rowerze. Uniwersalnym treningiem cardio jest natomiast bieganie. Osoby, które póki co nie są w stanie przebiec bez większej zadyszki nawet jednego kilometra, mogą najpierw popracować nad swoją wydolnością i kondycją za sprawą marszobiegów albo nordic walking.

Ostatnio coraz częściej mówi się jednak o tym, że to trening siłowy dużo lepiej działa na sylwetkę od jakiegokolwiek cardio. Częściowo jest to prawda. Siłowe ćwiczenia fantastycznie modelują figurę, ponieważ umożliwiają budowę mięśni przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej, a do tego znacznie lepiej przyspieszają metabolizm od aerobów. W treningach aerobowych inne kwestie są jednak ważne. Trening odchudzający w formie cardio jest bowiem jedynym takim treningiem, który pozwala dbać i o sylwetkę, i o zdrowie. Pracując nad swoją kondycją i wydolnością, człowiek wzmacnia cały swój organizm. Cardio szczególnie dobrze wpływa na stan i pracę serca. Wzmacnia ten narząd i pozwala mu funkcjonować dużo wydajniej, chroniąc go przed różnymi ewentualnymi schorzeniami.

Jeszcze jedna kwestia jest tu bardzo ważna. Otóż ćwiczenia na odchudzanie, które będą wyraźnie i szybko przyspieszać tętno, rewelacyjnie zadziałają na samopoczucie. Istnieje nawet coś takiego jak euforia biegacza. Gdy człowiek zaczyna przekraczać pewne swoje naturalne bariery, w jego organizmie dochodzi wręcz do wyrzutu endorfin. Po godzinnym biegu można czuć się znacznie lepiej niż przed nim. Warto to sprawdzić na sobie!

Leave a reply