Cardio, interwały czy trening siłowy – jakie ćwiczenia są najlepsze na odchudzanie?

0
1293

W procesie odchudzania ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna. Ćwiczenia nie tylko dostarczają naszym mięśniom bodźców do wzrostu, ale również zużywają energię. Wpływa to na spalanie tkanki tłuszczowej. Do wyboru mamy wiele ćwiczeń. Rodzaj treningu dobieramy do naszego celu.

Cardio, interwały czy trening siłowy – co wybrać?

Odchudzanie to długi proces, na końcu którego otrzymamy wymarzoną sylwetkę. Dobór rodzaju treningu zależy od naszego celu. Jeśli zależy nam jedynie na odchudzaniu, to najlepszym wyborem jest cardio lub interwały. Cardio to trening o umiarkowanej intensywności. Przez pierwsze 30-40 minut wysiłku nasz organizm pobiera energię głównie z glikogenu. Dopiero po tym czasie zaczynamy intensywnie spalać tłuszcz. Dlatego też cardio powinniśmy wykonywać przez dłuższy czas. Interwały to ćwiczenie na przemian z niską i dużą intensywnością. Dla przykładu biegniemy w szybkim tempie przez minutę, po czym przechodzimy do truchtania. Oczywiście interwały to nie tylko bieganie. Ćwiczyć możemy również siłowo. W tym wypadku wykonujemy 8-12 ćwiczeń po sobie. Ćwiczymy przez minutę, po czym robimy 15-30 sekund przerwy. Innym rodzajem interwałów jest HIIT, czyli trening o wysokiej intensywności. W tym wypadku między ćwiczeniami staramy się robić jak najkrótsze przerwy. Najlepiej, żeby w ogóle nie robić przerw. Interwały i cardio pozwalają nam spalić 800-1200 kcal w ciągu godziny. Z kolei cardio w tym samym czasie spala około 600 kcal.

Trening siłowy nie tylko jest pomocny w odchudzaniu, ale również powoduje rozwój naszej masy mięśniowej. Z kolei mięśnie spalają więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa. Dlatego też z czasem będziemy mogli spożywać więcej kalorii bez obaw o to, że przytyjemy. Siłowo możemy trenować 3-4 razy w tygodniu. Dzięki temu między treningami będziemy mieć 48 godzin przerwy, co jest wystarczające na regenerację. Cardio i interwały najlepiej wykonywać w dni, w których nie trenujemy siłowo. Pamiętajmy o tym, że w procesie kształtowania sylwetki ważną rolę odgrywa białko. Dziennie powinniśmy spożywać 1,8-2,2 g białka na każdy kilogram masy ciała.

Jak powinien wyglądać trening?

Przed każdym treningiem musimy poświęcić 5-10 minut na rozgrzewkę. Pozwoli to przygotować nasz organizm do wysiłku. W czasie ćwiczeń zwróćmy uwagę na odpowiednią technikę. To właśnie zła technika jest najczęstszą przyczyną kontuzji. Po ćwiczeniach powinniśmy przeznaczyć czas na stretching. Rozciąganie zbitych w czasie treningu mięśni pozytywnie wpływa na ich regenerację.

Leave a reply