Szwedzkie skarby: Lund

0
1644

Lund jest jednym z tych miast, którym podczas wycieczki po Szwecji warto poświęcić nieco więcej uwagi. Czym zachwyca to miasto? Jakie atrakcje na jego terenie zasługują na szczególne wyróżnienie?

Z kart historii – Lund i jego dzieje

Lund jest miastem atrakcyjnym dla wszystkich tych osób, które interesują się historią oraz przypominającymi o niej pamiątkami. Wiadomo, że ten ośrodek miejski zaczął się dość dynamicznie rozwijać na przełomie X i XI wieku, a jego zalążkiem była osada należąca do Wikingów. Ziemie tej części Szwecji należały wówczas do Królestwa Danii, co z punktu widzenia stosunków między tymi krajami ma istotne znaczenie. Lund dość wcześnie zaczęło zyskiwać na znaczeniu jako ważny ośrodek handlu i rzemiosła, dzięki czemu przez pewien czas było najważniejszym ośrodkiem gospodarczym na terenie Skanii. I choć z czasem prym zaczęło wieść Malmo, do dziś można poczuć tu magię potężnego, bogatego miasta. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie zwiedzania Lund?

Lund i jego atrakcje: co warto zobaczyć w tym mieście?

Dumą Lund jest uniwersytet, działający tu od 1666 roku. Jest to jedna z najważniejszych uczelni na terenie krajów skandynawskich, która może się pochwalić i ciekawymi kierunkami, i wysokim poziomem kształcenia. A że zabudowania tej uczelni prezentują się wspaniale, nie powinien dziwić fakt, iż turyści w czasie zwiedzania miasta chętnie poświęcają im swój czas. W Lund warto też zajrzeć do romańskiej katedry, którą wznoszono od XI stulecia. Ten cenny zabytek architektury sakralnej do dziś może zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających, a zgromadzone w nim dzieła sztuki mają bardzo dużą wartość artystyczną i historyczną. Ufundowany przez króla Danii, przez 200 lat był wykorzystywany jako miejsce koronacji kolejnych panów tego kraju. Dziś jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych na terenie Szwecji, a przede wszystkim jedynym, który został zbudowany w stylu romańskim.

Co jeszcze warto zobaczyć w Lund? Ciekawie prezentuje się miejski ratusz oraz kościół parafialny Wszystkich Świętych to propozycje dla miłośników architektury. Dla tych, którzy chcą się nacieszyć relaksem wśród ciekawych dzieł sztuki, nie lada gratką może się okazać Muzeum Szkiców. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że czas spędzony w Lund dla nikogo nie jest czasem straconym, a wspomnienia z wizyty w tym mieście na długo pozostaną w pamięci każdego turysty.

Leave a reply