Armenia dla ciekawych: co warto zobaczyć?

0
2623

Armenia staje się coraz chętniej wybieranym kierunkiem wypraw, a powodów, dla których warto zajrzeć na jej teren, jest sporo. Kto wybiera ten kierunek podróży? Ci, którzy w trakcie niezwykłej wycieczki chcą się nacieszyć pięknem Południowego Kaukazu, przeżyć wyjątkową przygodę oraz nacieszyć się widokiem unikalnych zabytków. Jakie atrakcje w tym kraju zasługują na szczególne wyróżnienie?

Erywań – armeńska stolica i jej skarby

Armenia niepodległość uzyskała w 1991 roku, po rozpadzie ZSRR, a z obiektami, które przypominają o trudnych dziejach tego kraju, można się spotkać w wielu miejscach. Z pewnością warto zatrzymać się w stolicy tego kraju. To Erywań – piękne miasto pełne kontrastów, mogące się pochwalić historią sięgającą VIII wieku p.n.e. Wycieczki po tym mieście, które coraz chętniej organizują znane biura podróży, pozwolą nam przeżyć wyjątkową przygodę i nacieszyć się pięknem armeńskich budowli. Z pewnością warto tu zwrócić uwagę na Plac Republiki, przy którym wznosi się Muzeum Historii Armenii, wielkie wrażenie robi też Matenadaran – muzeum starożytnych rękopisów i ormiańskiego piśmiennictwa. Pomnik Matki Armenii i muzeum militarne w Parku Zwycięstwa, Centrum Sztuki Cafesjana – oto kolejne atrakcje, na które w tym kraju warto zwrócić uwagę.

W krainie monastyrów – na jakie obiekty warto zwrócić uwagę?

Zwiedzanie tego kraju stanie się nie lada gratką dla miłośników pięknych widoków oraz dla tych, którzy chcą poznać tajemnice wiekowych monastyrów. Te, które można ujrzeć w Armenii, są nie tylko wspaniałymi perełkami architektury, ale i budowlami, które urzekają swym położeniem. W gronie tych najwspanialszych znajduje się monastyr Geghard, który został wydrążony w skale, uwagę przyciąga też monastyr Chor Wirap, znany jako miejsce uwięzienia św. Grzegorza Oświeciciela. Monastyr Tatew zachwyca z kolei swoimi rozmiarami, a monastyr Haghpat ciekawymi rozwiązaniami, dzięki którym stał się jedną z najcenniejszych perełek średniowiecznej architektury w tej części świata.

Armenia kusi Araratem – potężną górą, która przyciąga licznymi legendami oraz ciekawymi historiami. Nie brak też w tym kraju uroczych miast i miasteczek, na terenie których każdy z nas będzie mógł spędzić wolny czas w ciekawy sposób. Tak liczne atrakcje sprawiają, że biura podróży coraz chętniej organizują wycieczki do Armenii, a chętnych na udział w takich wyprawach nie brakuje.

Leave a reply