Warmia i perełki gotyckiej architektury

0
1283

Wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Warmia, mogą się dla wielu z nas okazać świetną przygodą. Nie brak tu cennych zabytków z czasów średniowiecza, a z ciekawymi przykładami stylu gotyckiego można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Jakie obiekty zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Lidzbark Warmiński – najpiękniejszy zamek Warmii

Jednym z najpiękniejszych zamków, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Warmii, jest ten, który wznosi się w Lidzbarku Warmińskim. Malownicze zakole Łyny oraz potężna sylwetka tej budowli to zestawienie, które może oczarować każdego z nas. Zamek ten może się również pochwalić ciekawą historią, która zaczyna się w połowie XIV stulecia. Do dziś zamek ten zachwyca, a wycieczki po jego terenie będą dla wielu z nas jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. A że w murach zamku ma obecnie swą siedzibę Muzeum Warmii i Mazur, wizyta w Lidzbarku stanie się jeszcze ciekawszym doświadczeniem.

Olsztyński zamek i jego atrakcje

Wizyta na zamku w Olsztynie to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika gotyckiej architektury oraz historii. I tu mieści się obecnie muzeum, dzięki któremu można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat historii regionu. Dla większości osób zamek ten jest jednak przede wszystkim miejscem związanym z życiem i pracą Mikołaja Kopernika, o którego pobycie na zamku do dziś przypomina sporo pamiątek. Jedną z tych najważniejszych jest tablica astronomiczna, którą można podziwiać w trakcie spacerów po zamkowych krużgankach.

Frombork i jego skarby

Frombork to jedno z ciekawszych miast dla tych osób, którzy cenią sobie kontakt z cennymi zabytkami. Ten niezwykły ośrodek miejski kusi ciekawą historią, pięknymi widokami na Zalew Wiślany oraz wspaniałymi budowlami, które skupiły się na terenie Wzgórza Katedralnego. Zachwyca tu pałac biskupi oraz domy kanoników, wielkie wrażenie robią też pamiątki związane z Mikołajem Kopernikiem. Dumą tego miejsca pozostaje potężna katedra, uznawana za jedno z najcenniejszych dzieł sztuki gotyckiej w tej części kraju.

Wycieczki po Warmii to nie lada gratka dla każdego miłośnika sztuki oraz dla tych, którzy chcą spędzać czas w otoczeniu cennych zabytków. Kto znajdzie tanie noclegi w tej części kraju, ten z pewnością nudzić się nie będzie. Miejsc, które warto tu odwiedzić, jest sporo, zatem każdy miłośnik historii i zabytków znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.

Leave a reply