Śladem społeczności żydowskiej przez Otwock

0
2596

Otwock jest jedną z ciekawszych miejscowości na terenie Mazowsza, której miłośnicy historii i kultury żydowskiej bardzo chętnie poświęcają swój czas. Nic w tym dziwnego, gdyż to uzdrowisko może oczarować nas ciekawymi pamiątkami po miejscowych Żydach. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po jej terenie?

Z kart historii – Żydzi w Otwocku i ich dzieje

Kiedy zaczęło się rozwijać żydowskie osadnictwo na terenie Otwocka? Dość późno, bo dopiero w latach 70-tych XIX stulecia. W tym czasie Otwock staje się popularnym letniskiem, które – dzięki korzystnym połączeniom kolejowym – staje się ważnym miejscem dla kuracjuszy z Warszawy. Sporą grupę wśród zaglądających tu gości stanowią Żydzi, którzy szukają dla siebie dobrego miejsca do leczenia gruźlicy. Z myślą o nich powstają tu żydowskie sanatoria, w gronie których wyróżnia się to, które aż do wybuchu wojny prowadziła rodzina Przygodów. W 1916 roku na terenie Otwocka powstaje gmina żydowska, a Żydzi zaczynają odgrywać coraz większą rolę wśród mieszkańców kurortu. Gmina ta może się pochwalić m.in. własną synagogą oraz cmentarzem, zdobywa też sławę dzięki działalności miejscowych cadyków. Niestety, lata okupacji to kres społeczności żydowskiej w Otwocku. Jakie pamiątki przypominają nam o przedwojennych mieszkańcach tego letniska?

Otwock i jego zabytki: co warto zobaczyć?

W czasie wycieczki śladami społeczności żydowskiej w Otwocku, warto zwrócić uwagę na takie obiekty, jak budynek dawnej jesziwy (wyższej szkoły religijnej) oraz na założony w początkach XX wieku cmentarz, na terenie którego zachowało się około 1200 macew. W Otwocku nie brak też pięknych willi i pensjonatów, które były prowadzone przez Żydów lub też zostały stworzone z myślą o żydowskich kuracjuszach. W gronie tych najważniejszych znajduje się drewniany pensjonat Gurewiczów z pierwszej połowy XX wieku oraz Sanatorium Przygody, które swą działalność rozpoczęło na przełomie XIX i XX stulecia. W czasie spaceru po Otwocku warto też zwrócić uwagę na gmach dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego, które dawniej znane było jako Zakład Dietetyczno-Przyrodniczy, założony w początkach XX wieku przez trzech Żydów. Wszystkie te obiekty do dziś prezentują się wspaniale, a spacer w ich otoczeniu może się dla wielu z nas okazać wspaniałym doświadczeniem.

Leave a reply