Park Krajobrazowy Gór Słonnych

0
2302

Park Krajobrazowy Gór Słonnych to rewelacyjny kierunek wycieczki dla każdego, kto ceni sobie piękne krajobrazy, przyrodnicze atrakcje oraz długie wędrówki po mało znanych zakątkach. Dla kogo wypoczynek w tym miejscu będzie idealnym rozwiązaniem?

Park ten zajmuje tereny Gór Sanocko-Turczańskich, na teren których turyści zaglądają dość rzadko. Duma tego parku krajobrazowego jest mało znane, za to wyjątkowo malownicze pasmo górskie, rozciągające się między doliną Sanu a Olszanką. Pasmo to często nazywane jest Górami Słonymi, co jest zasługą dość licznie występujących na tym obszarze solanek. Swego czasu były one jednym z najważniejszych bogactw w tej części kraju, warto jednak pamiętać, że w Górach Sanocko-Turczańskich występuje też w większych ilościach gaz ziemny oraz ropa naftowa. Park ten zachwyca gęstą siecią rzeczną, pięknymi lasami oraz malowniczymi górami, po których można wędrować dzięki coraz gęstszej sieci szlaków pieszych. Jednym z najważniejszych punktów na mapie tej krainy jest Brańcowa, na zboczach której ma swe źródła rzeka Wiar – jeden z najpiękniejszych dopływów Sanu. Pięknie prezentuje się tu również Olszanka oraz Tyrawski Potok, w dolinach których na brak atrakcji nie można narzekać. Dla tych, którzy chcą się nacieszyć wspaniałymi widokami na San, ważny punktem w programie wycieczki po tym parku krajobrazowym będzie Międzybrodzie. To tu można podziwiać przełom Sanu, który na każdym z nas może zrobić wrażenie swą malowniczością. Bogaty świat fauny i flory to kolejny walor tej krainy. Park Krajobrazowy Gór Słonnych cieszy się bardzo dużą popularnością wśród tych, których fascynują ornitologiczne obserwacje, choć i na brak cennych gatunków ryb nie można tutaj narzekać.

Obszar Parku Krajobrazowego Gór Słonnych jest tez wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy stawiają na atrakcje o krajoznawczym charakterze. W gronie tych zabytków, którym w trakcie wycieczki po parku warto się uważniej przyjrzeć, ważne miejsce zajmuje cerkiew w Międzybrodziu. Małomiasteczkową zabudową zachwyca Mrzygłód, pięknie prezentują się też drewniane cerkwie w Hłomczy oraz Dobrej Szlacheckiej. Dwór w Załużu, pałac w Olszanicy – oto kolejne atrakcje, które mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie i sprawić, że wspomnienia z wycieczki po Górach Słonnych na długo zapiszą się w naszej pamięci.

Leave a reply