Świętokrzyskie atrakcje: Pińczów

0
1944

Jest jednym z ciekawszych miast, jakimi może nas oczarować Ponidzie, a czekające na jego terenie atrakcje zaskoczą nas swym bogactwem. Pińczów ma wiele uroku, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas sprawią wiele radości. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie zwiedzania Pińczowa?

Dzieje Pińczowa sięgają czasów średniowiecza, a jego powstanie jest zasługą biskupa krakowskiego, Zbigniewa Oleśnickiego. Od ponad 600 lat jest to jedno z najważniejszych miast na terenie Ponidzia, znane jako ważny ośrodek życia gospodarczego i kulturalnego. W XVI i XVII wieku był też Pińczów jednym z najbardziej tolerancyjnych miast, na terenie którego innowiercy mieli szerokie możliwości działania. Miało to bez wątpienia związek z postawą ówczesnego właściciela miasta, Mikołaja Oleśnickiego, znanego ze swej sympatii dla poglądów Jana Kalwina. Wkrótce jednak Pińczów trafił w ręce biskupa Piotra Myszkowskiego, co wiązało się w powrotem religii katolickiej oraz z ograniczeniem działalności arian i kalwinów. Do dziś jednak na terenie miasta zachowało się wiele pięknych budowli, które przypominają o jego długiej historii oraz różnorodności.

Zwiedzanie Pińczowa warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w kościele parafialnym, który swą obecną manierystyczno-barokową formę przybrał w połowie XVII wieku. Innym zabytkiem sakralnym, którego w trakcie wycieczki po Pińczowie nie można pominąć, jest zespół klasztorny ojców reformatów pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. Pochodzi on z końca XVI wieku i do dziś zachwyca zarówno swą sylwetką, jak i ciekawym wnętrzem. Wzniesiona z białego kamienia kaplica św. Anny, będąca dziełem Santi Gucciego oraz XVIII-wieczny pałac Wielopolskich, zbudowany według projektu Franciszka Naxa – oto kolejne zabytki, dzięki którym Pińczów dla wielu z nas stanie się wyjątkowym celem wycieczki. W mieście tym czeka również bardzo cenna pamiątka po miejscowej społeczności żydowskiej. To synagoga, która powstała na przełomie XVI i XVII wieku i do dziś zachowała się w niezmienionym kształcie. Kto zajrzy do jej wnętrza, ten będzie mógł zobaczyć m.in. piękne sklepienia oraz kamienne skarbony, a przy okazji zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat judaizmu. Pińczów urzeka też licznymi domami z XIX i XX wieku, dzięki którym w mieście tym panuje wyjątkowa atmosfera – idealna dla tych, którzy stawiają na historyczne spacery.

Leave a reply