Białystok: miasto pełne skarbów
Białystok ma się czym pochwalić, a turyści, którzy trafią na jego teren, nudzić się nie będą. Stolica Podlasia może nas oczarować cennymi perełkami architektury oraz malowniczymi zakątkami, obok których nie sposób przejść obojętnie. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?
Białystok był niegdyś miastem wielu kultur i religii, a w jego dziejach rolę bardzo ważną odgrywali i katolicy, i prawosławni, i Żydzi. W mieście tym żyli niegdyś obok siebie Polscy, Rosjanie i Białorusini, wiadomo też, że w XIX wieku na teren Białegostoku chętnie zaglądali też Niemcy. Każda z tych grup miała swój wpływ na charakter miasta, po każdej z nich zachowało się tu sporo ciekawych pamiątek. Wśród tych zabytków, którym podczas wycieczki po stolicy Podlasia warto poświęcić swój czas, znajduje się katedra Wniebowzięcia NMP, składająca się z XVII-wiecznego białego kościoła oraz czerwonego kościoła, dobudowanego do właściwej fary w pierwszych latach XX stulecia. Wielkie wrażenie robi też kościół św. Rocha, wzniesiony w okresie międzywojennym według projektu Oskara Sosnowskiego. Dawny kościół ewangelicko-augsburski św. Jana, czyli kircha, ewangelicki cmentarz – oto najcenniejsze pamiątki po Niemcach, z których Białystok z pewnością może być dumny. A co z ludnością prawosławną? Im służy zarówno kaplica św. Marii Magdaleny, znajdująca się w pobliżu Parku Centralnego, jak i katedralna cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, której wnętrze zdobią piękne freski oraz ikony o sporej wartości artystycznej. Zwiedzanie Białegostoku nie może się też obejść bez wycieczki śladami tutejszej społeczności żydowskiej, którą wysławił Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto. O Żydach z Białegostoku przypomina też symboliczny pomnik stojący w miejscu, w którym niegdyś stała Wielka Synagoga. Nowy Cmentarz Żydowski, domy modlitw, których na terenie przedwojennego miasta było dość sporo – oto kolejne pamiątki po gminie żydowskiej, której kres przyniosły lata II wojny światowej.
W trakcie wycieczki po Białymstoku warto też odwiedzić współczesne cerkwie prawosławne oraz meczety. Godnym polecenia zabytkiem jest też pałac Branickich, przypominający o dawnych panach tego miasta oraz o roli, jaką odegrali oni w dziejach Podlasia. Ta okazała rezydencja do dziś zachwyca swą formą, a spacer po otaczających ją ogrodach każdego z nas sprawi wiele radości.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.