Jak zacząć ćwiczyć jogę?
W przypadku każdej aktywności fizycznej najtrudniejsze są początki. Zarówno ciało, jak i umysł muszą przywyknąć bowiem do nowej formy ruchu, co nieraz potrafi trwać nawet kilka miesięcy. Ten czas trzeba sobie zatem dać. Należy być dla siebie wyrozumiałym i pogodzić się z tym, że początkowo będzie się popełniać różne błędy, a nie każdy joga trening okaże się treningiem idealnym. Najważniejsze jest to, by działać pomimo tych różnych przeszkód i potknięć. Joga potrafi wkręcić każdego, o ile tylko da się jej na to szansę.
Różne odmiany jogi
Niektórzy jednak od razu zakładają, że joga po prostu nie jest dla nich. Nie wyobrażają sobie tego, że mogliby przez całą godzinę tkwić na macie i wykonywać po kolei różne dziwne pozycje, utrzymując każdą z nich przez przynajmniej dwie minuty. Na pozór wydaje się to dość nudne. A człowiek przywykł do szybkiego życia, dlatego nawet od sportu oczekuje intensywności i działania pobudzającego. Warto tu jednak zaznaczyć, że istnieją różne odmiany jogi. Niektóre jej formy uwzględniają w sobie nawet typowe ćwiczenia siłowe, które w żadnym wypadku nie będą dla nikogo nudne. Warto więc poszukać dla siebie idealnej formy praktyki. Początkowo najlepiej byłoby wypróbować różne opcje i je sprawdzić. Osobom nadmiernie pobudzonym wręcz bardziej może przypaść do gustu typowa joga uspokajająca polegająca w głównej mierze na pracy z oddechem. Świetnie koi ona nerwy i wycisza dosłownie całe ciało oraz umysł.
Czy samodzielna praktyka ma sens?
Niektóre pozycje jogi wymagają dłuższej praktyki i doskonałej świadomości własnego ciała. Raczej nikomu tak zupełnie z biegu nie uda się stanąć na rękach bądź na głowie czy wykonać szpagatu. Istnieją jednak świetne joga ćwiczenia dla osób początkujących. Są one na tyle bezpieczne i niewymagające, że każdy sam może je wykonywać i to w domowych warunkach. Warto mimo wszystko robić to z pomocą doświadczonych instruktorów. Zamiast korzystać z podręczników i książek o jodze w formie papierowej, lepiej poszukać filmików z gotowymi już treningami. Oczywiście na początku trzeba wybierać te dla osób początkujących o niskim poziomie zaawansowania. Trening jogi nie powinien być zbyt trudny. Jeżeli więc jakieś ćwiczenia okażą się niewykonalne, należy je sobie odpuścić i w czasie, gdy instruktor będzie je wykonywać, zająć się innym ruchem albo skupić się na oddechu.
Jak często należy ćwiczyć?
Na pewno lepiej ćwiczyć częściej i krócej niżeli rzadziej i dłużej. Jednorazowy skok na matę w ciągu tygodnia prędzej zakończy się kontuzją niżeli rzeczywiście dobrymi efektami. A praktykować można przecież codziennie. Joga trening nie musi trwać ani godziny, ani nawet trzydziestu minut. Nawet w Internecie znajdują się filmiki z treningami, których czas trwania nie przekracza piętnastu minut. Ten wolny kwadrans spokojnie można sobie wygospodarować chociażby między pracą a innymi domowymi obowiązkami. Ciało powinno być natomiast pobudzane przynajmniej te trzy czy cztery razy w tygodniu, gdyż w przeciwnym wypadku to wszystko, co opanuje się na macie, szybko zostanie zapomniane przez mięśnie i trzeba będzie za każdym razem zaczynać niemalże od początku.
Wypracowywanie nowych nawyków
Każdy powinien sam zastanowić się nad tym, ile czasu rzeczywiście mógłby poświęcać na joga ćwiczenia. Jeżeli tego wolnego czasu ma się niewiele, wystarczy postanowić sobie, że każdego dnia spędzi się na macie wspomniane już piętnaście minut. Od razu warto też wyznaczyć konkretną porę ćwiczeń. Nie należy o niej decydować spontanicznie, gdyż w taki sposób wzrasta ryzyko rezygnacji z treningu. A ćwiczyć można zarówno rano, jak i po południu czy wieczorem. Ważne jest to, by niemalże zawsze praktykować jogę o tej samej porze, aby stała się ona kolejnym nawykiem.
Joga potrafi cudownie zmienić ciało, jak i samą psychikę. Zmienia ona totalnie nastawienie do aktywności fizycznej i pozwala spojrzeć na nią z innej strony. Joga to nie są wcale zwyczajne ćwiczenia. To nauka obchodzenia się z własnym ciałem i droga do pokochania samego siebie.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.