Jak nurkować na bezdechu – poradnik

0
792

Nurkowanie na bezdechu jest bardzo niebezpieczne i nie jest zalecane dla osób bez odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia. Jeśli chcesz nauczyć się nurkować na bezdechu, powinieneś skonsultować się z wykwalifikowanym instruktorem nurkowania i przejść odpowiednie szkolenie, które obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę.

Podczas nurkowania na bezdechu ważne jest, aby kontrolować swoją oddychalność i dostosowywać tempo oddychania do swoich potrzeb. Nie należy próbować pływać zbyt głęboko ani przebywać pod wodą przez zbyt długi czas.

Ważne jest również, aby mieć odpowiedni sprzęt nurkowy który możesz kupić w każdym dobrym sklepie nurkowym  w tym m.in. maseczkę, fajkę, płetwy i komputer nurkowy, a także mieć przy sobie partnera nurkowego, który będzie mógł Ci pomóc w razie problemów.

Ponadto, ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek i nie ryzykować swojego życia w celu poprawy swoich umiejętności nurkowania na bezdechu.

Jak ćwiczyć bezdech? do nurkowania

Ćwiczenie bezdechu jest ważnym elementem przygotowania do nurkowania na bezdechu. Oto kilka sposobów na trening bezdechu:

  1. Oddychanie przeciwstawne: polega na wykonywaniu skłonów z wydechami i wdechami. To ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie oddechowe i poprawić kontrolę oddechu.
  2. Ćwiczenia oddechowe: polegają na oddychaniu przez nos i usta oraz na kontrolowaniu tempo i głębokości oddechu.
  3. Apnea statyczna: polega na oddychaniu przez nos i wstrzymywaniu oddechu pod wodą przez jak najdłuższy czas.
  4. Apnea dynamiczna: polega na pływaniu na powierzchni wody bez oddychania przez jak najdłuższy dystans.
  5. Trening interwałowy: polega na przeplataniu serii wdechów i wydechów z seriami apnei statycznej.

Jaki jest rekord świata w nurkowaniu Bezdechowym?

Rekord świata w nurkowaniu bezdechowym (Free Diving) jest ustanawiany w dwóch kategoriach: bez akwalungu i z akwalungiem.

W kategorii bez akwalungu, rekord świata w nurkowaniu bezdechowym na głębokości jest należy do Herberta Nitsch, który w 2007 roku zanurkował na głębokość 214 metrów (702 stóp) w Egipcie.

W kategorii z akwalungiem, rekord świata w nurkowaniu bezdechowym na głębokości jest należy do Alexy Molchanova, który w 2013 roku zanurkował na głębokość 101 metrów (331 stóp) w Egipcie.

Należy pamiętać, że nurkowanie na bezdechu jest bardzo niebezpieczne i tylko wykwalifikowani i doświadczeni nurkowie powinni próbować przebijanie rekordów na głębokości.

Leave a reply