Specialized – marka profesjonalnych rowerów MTB

0
1069

MTB, czyli Mountain Terrain Bike, to w dosłownym tłumaczeniu Górski Rower Terenowy, potocznie nazywany w Polsce góralem. Zaawansowani miłośnicy jazdy na rowerze doskonale wiedzą, że rowery MTB dzielą się na kilka kategorii i są przeznaczone do specjalistycznej jazdy. Rowerem górskim możemy jeździć po miejskich ścieżkach rowerowych, ale nie do tego zostały one zaprojektowane. Solidne rowery MTB są przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach – górskie ścieżki, strome zjazdy i podjazdy, drogi usypane kamieniami, wyboiste, tory przeszkód, tory wyczynowe, wszelkie nieoczywiste drogi, które nie mają nic wspólnego z miejską i „wygodną” infrastrukturą.

Rodzaje rowerów MTB

Rodzajów rowerów górskich jest wiele. Wybór powinien paść na model dostosowany do naszych umiejętności, do rodzaju formy wyczynowej, stylu jazdy czy do terenu, po którym jeździmy bądź planujemy jeździć najczęściej. Wśród popularnych kategorii rowerów MTB znajdziemy:

  • Rowery górskie Hardtail posiadają tylko jedno zawieszenie na przednim kole dlatego sprawdzą się idealnie dla początkujących. Są lżejsze i tańsze od rowerów z pełnym zawieszeniem, a ich główną zaletą jest tańszy serwis i utrzymanie ich w pełnej sprawności.
  • Rowery typu Fat Bikes są popularne w zimnych regionach i używane do jazdy terenowej w śniegu, piasku lub do jazdy po błotnistych szlakach. Rowery typu Fat są cięższe od innych modeli, ale zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej trakcji i kontroli.
  • Rowery górskie Downhill to wyspecjalizowane modele przeznaczone do wyścigów downhillowych. Mają bardzo duże koła i hydrauliczne hamulce tarczowe, nie są też przystosowane do jazdy po szlakach górskich.
  • Rowery FR to rowery zjazdowe, dedykowane głównie doświadczonym sportowcom i osobom z dużymi umiejętnościami poruszania się w trudnych i przede wszystkim stromych warunkach.
  • Rowery Allmountain to dość klasyczna kategoria z różnorakim przeznaczeniem. Posiadają bardzo dobrą amortyzację, sprawdzą się w górach, na zawodach kolarskich i maratonach.
  • Rowery Enduro to jedne z najbardziej popularnych rowerów zjazdowych. Łączą w sobie cechy rowerów allmountain i FR, posiadają dobrą amortyzację i duże tarczowe hamulce, dlatego idealnie sprawdzą się na górskich zjazdach z wyboistym podłożem.

Rower Specialized – czyli kto wiedzie prym na rynku rowerów górskich?

Specjalized to amerykańska firma, która powstała w latach 70-tych i zajmuje się produkcją i tworzeniem wysokiej jakości rowerów z różnym przeznaczeniem. Wśród rowerów górskich w ofercie marki znajdziemy rowery:

  • Cross Contry, które mogą poszczycić się lekkością i niezwykłą przyczepnością do podłoża, co zdecydowanie wpływa na komfort jazdy. Rowery z serii XC dają pełną kontrolę nad jazdą, są szybie, posiadają pełną amortyzację, a korzystają z nich zawodowi sportowcy i maratończycy, którzy właśnie na tym sprzęcie przybili do mety jako pierwsi.
  • Trail, czyli seria rowerów do górskiej i hardcorowej zabawy wyczynowej. Bardzo dobrze prowadzą do szczytu, ale równie dobrze radzą sobie z jazdą w dół z zawrotną prędkością, dając poczucie komfortu, bezpieczeństwa i stabilności. Rower Specialized w wersji Trail pokona wszystkie przeszkody jakie napotka na drodze Twoja maszyna.
  • Downhill to niezwykłe rowery stworzone do jazdy w dół po stromych i wymagających zboczach i drogach górskich z licznymi uskokami, przeszkodami i ostrymi zakrętami.
  • Rowery BMX i Dirt Jump przeznaczone do wyczynowych skoków i zabaw w powietrzu, to przede wszystkim odpowiednia i lekka konstrukcja z aluminiową ramą, która idealnie sprawdza się zarówno podczas szybowania w górę i opadania na powierzchnię. Zastosowane mechanizmy dają pełną kontrolę nad wykonywanymi wyczynami oraz bezpieczeństwo podczas zawodowych szaleństw.

Rower Specialized to wybór dla tych, którzy swoje życie poświęcają na jazdę rowerem szczególnie w specyficznych i trudnych warunkach, dla których adrenalina jest najlepszym kompanem, a także dla osób, które rozwijają swoje umiejętności w jeździe górskiej.

Leave a reply