Jak dobrać odpowiednią rakietę tenisową?
Tenis to bardzo wymagający sport. Każdy początkujący zawodnik powinien zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt oraz strój i obuwie, które pozwolą mu na komfortową grę oraz stałą poprawę swoich umiejętności i w rezultacie zadowalające wyniki. Najważniejszą rzeczą dla każdego gracza jest oczywiście rakieta tenisowa.
Rakieta tenisowa
Rakieta tenisowa powinna być dobrze dobrana. Zwykle kupuje się je bardzo rzadko, raz na kilka, a nawet i kilkanaście lat. Technologie stosowane w produkcji rakiet wpływają na postępy w grze, wygodę, kontrolę odbicia i nie tylko. Informacje na temat głównych parametrów zwykle znajdują się na ramie rakiety. Rakiety warto kupować w sprawdzonych sklepach sportowych, taki jak DoTenisa https://dotenisa.pl/rakiety-do-tenisa-c-10.html. Poniżej prezentujemy na co zwrócić uwagę podczas kupowania rakiety tenisowej.
Wielkość główki i kształt
Rakiety posiadają różne wielkości i kształty główki. Najwięcej z nich ma klasyczny kształt, który przypomina jajko. Kupując pierwszą rakietę warto wybrać standardowych kształt i skupić się na wielkości główki. Jej rozmiar jest podawany w centymetrach oraz calach i dotyczy pola powierzchni, którym można odbijać piłkę. Wielkość powierzchni odpowiada za siłę oraz precyzję uderzenia. Wyróżniamy główki:
- małe – midsize – 85-93 cale kwadratowe;
- średnie – midplus – 94-103 cale kwadratowe;
- duże – oversize – ponad 104 cali kwadratowych.
Początkującym zaleca się wybór większej główki. Zapewnia ona większą siłę uderzenia, co oznacza, że zawodnik będzie mógł użyć mniej własnej siły, aby odpowiednio odbić piłkę na drugą stronę kortu. Mała główka natomiast wymaga włożenia więcej siły w uderzenia, ale pozwala na większą kontrolę i precyzję.
Długość rakiety tenisowej
Nie bez znaczenia jest również długość rakiety do tenisa. Standardowa ma 68,58 cm, czyli 27 cali. Przedłużone rakiety posiadają większy zasięg i pozwalają na silniejsze uderzenia, lepszy serwis i rotację piłki. Krótsze natomiast pozwalają na lepszą kontrolę nad piłką i manewrowanie rakietą. Wyróżniamy rakiety tenisowe:
- 27 cali i większe – dla dorosłych;
- 26 cali (66 cm) – dla dzieci w wieku 10-12 lat lub mających 136-146 cm wzrostu;
- 25 cali (63,5 cm) – 8-10 lat lub 128-136 cm wzrostu;
- 23 cali (58,5 cm) – 6-8 lat lub 120-128 cm wzrostu;
- 21 cali (53,5 cm) – 5-6 lat lub 112-120 cm wzrostu;
- 19 cali (48,5 cm) – 4-5 lat lub 100-112 cm.
Waga rakiety tenisowej
Istotna jest również sama waga takiej rakiety. Standardowe ważą od 200 do 400 gram. Wyższa waga wpływa na lepszą stabilność. Należy jednak pamiętać, że cięższa rakieta to również trudniejsze wyprowadzanie zamachu. Zaleca się wybór takiej rakiety, która pozwala na swobodne operowanie i nie zawodnik nie ma wrażenia, że jest ona za ciężka. Osoby początkujące powinny wybrać rakiety o wadze 250-290 gram. Średniozaawansowani 280-300 gram, zaś zaawansowani powyżej 300 gram.
Balans rakiety tenisowej
W przypadku doboru rakiety tenisowej istotny jest również jej balans. Rakiety, których środek ciężkości jest przesunięty w kierunku rączki mają lżejszą główkę i dzięki temu pozwalają na lepsze manewrowanie. Dobrze się nimi gra bezpośrednio przy siatce. Natomiast rakiety z balansem na główkę zwykle mają niewielką wagę i pozwalają na wkładanie mniejszej siły w uderzenia. Rakiety tego typu sprawdzają się podczas dynamicznej gry. Powinni je wybierać początkujący. Zaś rakiety, których balans znajduje się na środku mają równomiernie rozłożony ciężar. Pozwalają na zrównoważoną siłę, a także kontrolę uderzeń. Rakiety z balansem na rączkę są ciężkie, a ich główka lżejsza, dzięki czemu pozwalają na kontrolowane uderzenia i są przeznaczone dla zaawansowanych zawodników.
Inne parametry
Warto zwrócić uwagę również na swingweight, czyli odczucie wagi podczas cyklu uderzeniowego. Jest on zależny od wagi, balansu, a także aerodynamiki i m.in. wielkości główki rakiety. Parametr ten należy wybierać biorąc pod uwagę siłę oraz budowę fizyczną zawodnika.
- wysoki współczynnik swingweight – powinien wybrać silny zawodnik;
- średni współczynnik swingweight – średniej budowy gracz;
- niski współczynnik swingweight – dość słaby i raczej wątłej budowy zawodnik.
Co do sztywności ramy, czyli stopnia odkształcania się podczas kontaktu z piłką zaleca się wybierać:
- elastyczne ramy <60 RA, gdy zależy nam na mniejszej sile uderzenia i mniejszych drganiach nadgarstka;
- średnią elastyczność ramy 60-69 RA, czyli gdy zależy na czymś pomiędzy sztywnością a elastycznością;
- sztywną ramę >70 RA, gdy zależy na silnych uderzeniach.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.