Ginekomastia a wpływ na psychikę

0
1501

Piękne ciało to marzenie każdego człowieka. Bez względu na płeć, chcemy się prezentować dobrze i czuć odpowiednio we własnym ciele. Wszelkie defekty kosmetyczne mogą natomiast sprawić, że zaburzone zostanie poczucie własnej wartości. W przypadku mężczyzn taki efekt bardzo często wywołuje ginekomastia.

Kult ciała i jego defekty

Ginekomastia, czyli przerost sutka, to problem zdrowotny, ale bardzo często zdarza się tak, że stan naszego zdrowia rzutuje bezpośrednio na to, jak widzimy samych siebie i jak się oceniamy. Dla jednego mężczyzny przyczyną złego samopoczucia będzie zbyt duży nos, dla innego odstające uszy, a jeszcze dla innego ginekomastia. W czasie, kiedy ciało jest dla nas tak ważne, kiedy propaguje się ćwiczenia fizyczne, plażowanie i emanowanie swoim pięknym ciałem, zbyt duże piersi mogą powodować wstyd.

Młodzi chłopcy, których dopada ginekomastia fizjologiczna, odczuwają dyskomfort w momencie, kiedy mają się rozebrać np. podczas zajęć WF. Jeżeli poziom hormonów się u nich ustabilizuje, wszystko wraca do normy i odzyskują chęć życia, jeśli nie – zaczyna się pogłębiać niechęć do własnego ciała i poczucie wstydu. Cegiełkę do zaistniałego stanu dokłada również konkurencja między młodymi ludźmi, kto wygląda lepiej, kto więcej osiągnie. Mężczyzna, który dotknięty jest ginekomastią, może czuć się odosobniony i niepełnowartościowy. Obawia się, jak na widok jego ciała zareagują rówieśnicy, jak odbierany będzie przez kobiety. To wszystko rodzi frustrację i sprawia, że ciało bywa ukrywane.

Leczenie drogą do psychicznego spokoju

Operacje plastyczne popularne są nie dlatego, że człowiek jest ciekaw, jak to jest coś w sobie zmienić. Wykonuje się je, ponieważ matka natura nie zawsze jest sprawiedliwa. Jednego człowieka jest w stanie obdarować nienaganna urodą i zdrowiem, innemu natomiast poskąpi tych darów. Człowiek natomiast to istota, która dąży do doskonałości i problem taki, jak ginekomastia, jest poważną przeszkodą w drodze do tego celu. Wyleczona ginekomastia sprawia, że mężczyzna odzyskuje pewność siebie, przestaje mieć opory przez rozebraniem się, nie czuje się już gorszy.

Dla kogoś, kto nie doświadczył nigdy tego problemu, może się on wydawać błahy. Jeżeli jednak postawimy się w roli mężczyzny, który dotknięty jest problemem przerostu sutka, momentalnie zaważymy, że ciało w dość znaczący sposób oddziałuje na psychikę. Jeżeli można coś zmienić, to chętnie to robimy. Jesteśmy w stanie przejść nieprzyjemność operacji po to, by odzyskać dawną pewność siebie i poczucie własnej wartości, a także, żeby bez oporu pokazywać się w pełnej okazałości, podczas sytuacji intymnych. Jeżeli problem ginekomastii dotyczy również Ciebie, z pewnością wiesz, że nie jest to zbyt przyjemna sytuacja. Ważne tylko, żeby nie popadać w skrajności i nie utwierdzać się w przekonaniu, że ciało jest jedynym wyznacznikiem naszej wartości. Zdecydowanie bardziej liczy się to, co mamy w środku, bowiem wygląd zewnętrzny zawsze można zmienić, a zmiany takiej dokonuje się naprawdę bardzo szybko.

Leave a reply