Zmiany bagażowe w liniach lotniczych

1 grudnia skończyła się taryfa ochronna wprowadzona dla klientów linii lotniczych Ryanair i Wizzair. Od tego czasu nie można wnieść już na pokład dużego bagażu podręcznego bez wykupienia pierwszeństwa wejścia na pokład lub dokupienia dodatkowej usługi pozwalającej na wniesienie na pokład dużego bagażu podręcznego.

Wiele osób spodziewało się, że kiedyś taka sytuacja nastąpi. Darmowe bagaże podręczne przez długi czas były elementem, który przynosił liniom lotniczym jedynie koszty, bez zwiększania zysków, o co zazwyczaj głównie w takich sytuacjach chodzi. Z tego powodu obie linie lotnicze zdecydowały się na znaczące ograniczenie jeśli chodzi o ilość, wymiary i rodzaj bagażu, które można wnieść na pokład. Mogłoby się wydawać, że będzie to dotyczyć tylko tanich linii, w końcu one najbardziej zmniejszają ceny biletów, po to by zachęcić do siebie ludzi i zarobić w inny sposób. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego.

Kolejna linia lotnicza wprowadza ograniczenia

Od 15 stycznia zmiany w bagażu podręcznym wprowadzi znana i popularna w Polsce linia Ukraine International Airlines. Okazuje się, że na pokład będzie można wnieść duży bagaż podręczny, ale wszystkie dodatkowe przedmioty (laptop, aparat), które dotychczas wnosiliśmy na pokład dodatkowo, za darmo, będą teraz musiały być schowane wewnątrz tego bagażu. Podobnie z zakupami ze sklepów wolnocłowych. Dotychczas można było je wnosić na pokład luzem, od 15 stycznia będą musiały być schowane w torbie bagażu podręcznego. Znacząco utrudnia to możliwość sprawnego pakowania się osobom, które dotychczas podróżowały tylko z małym bagażem.

Jeśli chcemy wnieść na pokład więcej – musimy zapłacić. I tak rozwiązanie znane z linii niskokosztowych trafiło do poważnego przewoźnika. Czyżby to zapowiedź dużych zmian w komercyjnym lotnictwie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *