Jakie buty trekkingowe kupić?

Kupując buty trekkingowe, należy przede wszystkim rozważyć to w jakich warunkach będą one używane, trzeba także zwrócić uwagę na materiały i sposób wykończenia buta. Ponadto należy również zastanowić się jaką kwotą dysponujemy.

Przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na zakup butów, musimy przeanalizować czy będziemy je wykorzystywali do wędrówek po płaskim terenie, czy raczej będziemy maszerować po trudnych, górskich terenach. Istotna jest również pora roku, w której chcemy korzystać z butów. Wiadomo, że buty na jesień i wiosnę powinny być wodoodporne, gdyż w górach bardzo łatwo wtedy o śnieg, a nie chcemy mieć raczej mokrych stóp.

Wybór odpowiedniego buta

Istnieje kilka różnych typów butów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie, zależnie od tego, czego potrzebujemy.

Buty All Terrain

Buty All Terrain nadają się do używania „na co dzień”. Jeśli potrzebujemy butów na spacer do parku lub lasu, ewentualnie chcemy przejść się po niewymagających górskich szlakach, to będą one najlepszym rozwiązaniem. Jeśli chcemy zabrać je w niższe partie Tatr, lub Bieszczady, to nic nie stoi na przeszkodzie. Znakomicie sprawdzą się również podczas zwiedzania miasta. Buty All Terrain są lekkie i oddychające, dzięki czemu nie obciążają stopy, a także zapewniają jej odpowiedni komfort termiczny. Niektóre z butów posiadają także specjalne siateczki, dzięki którym stopy będą czuły się jakby nosiły sandały. Niektóre modele butów All Terrain posiadają także membranę Gore-Tex, która jest wodoodporna. Możemy wtedy bez przeszkód przekraczać małe strumyki i potoki. W butach All Terrain można również biegać. Przykładem takiego buta jest np. Salomon Exit Aero.

Obuwie trekkingowe typu Hiking

Obuwie klasy Hiking nadaje się na góry o średniej trudności. Znakomicie sprawdzi się w wyższych partiach Tatr, a także w Alpach. Buty tego typu są zazwyczaj wysokie, z cholewką zachodzącą powyżej kostki. Zapewnia ona lepszą stabilizację stopy i zmniejsza ryzyko na skręcenie stawu skokowego podczas poruszania się w trudnym, górskim terenie. Mimo swojej budowy, buty tego typu są lekkie. Najczęściej wykonane są ze skóry zamszowej, bądź nubukowej, przy wykorzystaniu specjalnych materiałów producentów, które mają zapewnić stopie odpowiednią oddychalność, będąc jednocześnie bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałe na zużycie. Bardzo często buty tego typu posiadają również wewnętrzną membranę wodoodporną, która ma nam zapewnić komfort w razie załamania się pogody, a także pozwolić na zimowe wycieczki w niskie góry. Niestety, membrana sprawia, że but jest bardzo ciepły, więc jeśli szukamy czegoś tylko na letnie wyprawy, to powinniśmy zdecydować się na obuwie bez membrany. Przykładem takiego buta jest np. Lowa Renegade.

Obuwie klasy Trekking

Typowa klasa obuwia, od którego cała opisywana tutaj grupa wzięła swoją nazwę. Świetnie nadają się na długie wycieczki z plecakiem w trudnych warunkach. Sprawdzają się znakomicie przy lekkiej wspinaczce zarówno w Tatrach jak i Alpach. Wykonane są najczęściej z grubej skóry nubukowej albo licowej przy zastosowaniu małej ilości szwów. bardzo często w butach tego typu spotyka się także dodatkowe obklejenie gumą, które zwiększa odporność buta na uszkodzenia mechaniczne. Buty tego typu najczęściej zawierają membranę wodoodporną i posiadają delikatna wyściółkę, która ma za zadanie zapewnić stopie jak najlepsze warunki na długich wyprawach. Buty tej klasy są dość ciężkie, ale dzięki temu można mieć pewność, że są wytrzymałe i poradzą sobie z większością sytuacji, które możemy spotkać na swojej drodze. Buty tego typu świetnie nadają się także do wykorzystania w zimie, gdyż dają możliwość podpięcia raków. Przykładem takiego buta jest np. Meindl Super Perfekt.

Obuwie trekkingowe wysokogórskie

Buty wysokogórskie są przeznaczone dla najbardziej zaawansowanych turystów i alpinistów. Wykonane są z bardzo mocnych materiałów i posiadają sztywną i twardą podeszwę. Buty tego typu nadają się do zdobywania najwyższych szczytów górskich. Są ciężkie, ale bardzo wytrzymałe. Przykładem takiego buta jest np. Lowa Mountain Expert GTX.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *