Jaką kupić kurtkę w góry?

Kurtki górskie to temat rzeka. Wie o tym doskonale każdy pasjonat górskich wycieczek. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment najróżniejszych modeli. Nic więc dziwnego, że możemy czuć się nieco zagubieni, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z górami. Jeżeli stoisz przed wyborem kurtki odpowiedniej na wycieczki w góry, zanim wybierzesz się do sklepu, odpowiedz sobie na kilka pomocniczych pytań.

Kiedy zamierzasz wędrować po górskich szlakach? Innej kurtki będziesz potrzebować na letnie wycieczki, a innej na zimowe wypady. Również pory przejściowe mają swoje wymagania. Jeżeli planujesz swoje wojaże niezależnie od pory roku, będziesz potrzebował bardziej uniwersalnej kurtki.

Jak wyglądają twoje trekingi w góry? Jeśli co wieczór wracasz do hotelu, będziesz potrzebować innej kurtki niż ktoś, kto planuje nocować na szlaku.

Jakim budżetem dysponujesz? Wiedząc, ile pieniędzy chcesz wydać na kurtkę, będziesz mógł wybrać najlepszy model pod względem stosunku jakości do ceny.

Znając swoje potrzeby, łatwiej ci będzie dobrać najlepszą kurtkę i mniejsze jest prawdopodobieństwo, że dokonasz emocjonalnego zakupu pod wpływem przekonującego sprzedawcy. Oczywiście wiedza pracowników sklepów jest często ogromna i warto się nią posiłkować, jednak żeby wybrać kurtkę, z której będziemy zadowoleni, musimy przede wszystkim wiedzieć, czego potrzebujemy. Dlatego warto wcześniej poznać rodzaje kurtek dostępnych na rynku.

Kurtki z laminatu.

Na rynku dostępne są kurtki z laminatu dwuwarstwowego (2L), dwuipółwarstwowego (2,5L) oraz trójwarstwowego (3L). Laminaty 2L są najmniej popularne ze względu na dość dużą wagę. Nadal można je spotkać w sklepach, chociaż są wypierane przez nowsze technologie. Laminaty 2,5L są już dużo lżejsze i zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Laminaty 3L są najbardziej wytrzymałe sposórd wszystkich kurtek tego rodzaju, ale nie gwarantują tak dobrej przepuszczalności powietrza.

Kurtki Softshell

Klasyczne kurtki Softshell składają się z dwóch warstw materiału, które chronią przed wiatrem i ocieplają. W zależności od zastosowanego ocieplenia możemy taką kurtkę dopasować do każdej z pór roku. Kurtki softshellowe dobrze przepuszczają powietrze i są stosunkowo lekkie. Ich niepodważalnym atutem jest bardzo dobra ochrona przed wiatrem. W sklepach znajdziemy również modele wodoodporne jednak sprawdzą się one tylko w przypadku niewielkich opadów. Bardziej wymagających konsumentów mogą zainteresować kurtki softshell z dodatkową membraną. Będą one jeszcze bardziej odporne na wiatr i zapewnią nieco lepszą ochronę przed deszczem.

Kurtki puchowe

Kurtki puchowe będą dobrym wyborem, kiedy naszym priorytetem jest ochrona przed zimnem. Górskie kurtki puchowe są dużo lżejsze i wygodniejsze niż ich miejskie odpowiedniki. Możemy wybrać kurtkę z puchem naturalnym bądź z wypełnieniem syntetycznym. Obie doskonale ochronią nas przed niskimi temperaturami, jednak kurtka syntetyczna będzie bardziej odporna na wilgoć. Dzięki temu nie zmarzniemy, nawet jeśli zmokniemy na szlaku. Kurtki ze sztucznym wypełnieniem są również nieco tańsze od tych prawdziwym gęsim lub kaczym puchem.

Kurtki 3 w 1

Jeżeli chcemy cieszyć się górskimi wycieczkami o każdej porze roku i jednocześnie nie zrujnować portfela, kupują kilku różnych kurtek, warto zastanowić się nad opcją 3 w 1. Takie kurtki zazwyczaj złożone są z kilku wart, które w zależności od pogody możemy dowolnie odpinać.

Kupując kurtkę w góry, powinniśmy też zwrócić uwagę na aspekty praktyczne, które łatwo pominąć skupiając się na technicznych detalach. Przed zakupem sprawdźmy więc, czy wybrany model jest odpowiedni do naszych indywidalnych potrzeb. Szczególnie zwróćmy uwagę na:
  • długość kurtki — dobrze dobrana kurtka nie będzie odsłaniać naszych pleców, nawet jeśli podniesiemy ręce
  • kaptur — każda kurtka powinna go mieć, dobrze, jeśli da się go odpiąć
  • kieszenie — ich nigdy za mało
  • wywietrzniki – sprawdzą się podczas szybko zmieniającej się pogody
  • zamki – powinny być dobrej jakości, najlepiej podszyte nieprzemakalnym materiałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *