Co należy spakować na wyprawę w góry?

Wyjście w góry wymaga solidnego przygotowania nie tylko pod względem kondycji, ale również pod względem zabrania najpotrzebniejszych rzeczy, które będą stanowiły pierwszą pomoc w razie wypadku lub zagubienia. Wyjście w góry zwłaszcza w okresie jesieni i zimy może być ryzykowne ze względu na zmieniające się warunki pogodowe oraz temperaturę powietrza i zmianę ciśnienia. Co warto zabrać w góry, aby ze spokojną głową wyruszyć w podróż?

Górskie spacery po dolinach

W przypadku wyjścia w doliny nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Zazwyczaj po drodze można minąć punkty z żywnością oraz punty medyczne, które w razie potrzeby pomogą turystom i opatrzą ewentualne rany. Często również zdarza się tak, że wyjście w doliny kończy się atakowaniem szczytu. W takim wypadku warto zabrać ze sobą kilka rzeczy, które mogą okazać się niezbędne. Należy przede wszystkim zachować rozwagę oraz nie podejmować wejścia na szczyt bez kilku rzeczy w plecaku. Jakich?

Co spakować w góry?

Mapa

Bez mapy nie należy w ogóle wychodzić w góry. Przed wyjściem warto zaznaczyć również planowaną trasę oraz zabezpieczyć mapę przed zamoczeniem. Warto również sprawdzić czas przejścia i kolor szlaku. Nieco dłuższe trasy wymagają szybszego wyjścia z dom, aby zdążyć wrócić jeszcze przed zachodem. Uwzględnić należy również fakt, że zejście ze szczytu trwa dłużej, niż wejście.

Pakowany plecak

Dobrej jakości plecak gwarantuje nie tylko pomieszczenie ekwipunku, ale również zapewni komfort podczas marszu. Zapewni on stabilizację pleców oraz poprawi równowagę. Nie warto wyruszać w góry z plecakiem, w którym od czasu do czasu zdarza się jakaś usterka. Trzeba brać pod uwagę również rozmiary plecaka, aby pomieściły najważniejsze rzeczy.

Woda/termos i żywność

Przed wyjściem należy zaopatrzyć się oczywiście również w wodę lub ciepły napój oraz żywność. Zrobienie kilka kanapek nie trwa długo, a z pewnością przyda się w momencie odczuwania głodu. Podczas trasy należ uzupełniać niedobory wody małymi łykami. Nie należy czekać do momentu odczuwania dużego pragnienia, gdyż wypicie na raz dużej ilości wody może przyczynić się do powstania nieprzyjemnego odczucia kolki.

Nici, sznurek, gumki

To podstawowy zestaw naprawczy. Pierwsza pomoc w przypadku rozerwania się sznurka od plecaka lub rozprucia odzieży. Nawet niewielka dziurka w spodniach czy bluzce może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Należy ją natychmiast zszyć. Gumki mogą przydać się do przytroczenia czegoś na zewnątrz plecaka. To sprawdzony patent wielu turystów.

Apteczka

Bandaż, plastry, woda utleniona, maść przyspieszająca krzepnięcie krwi i tabletki przeciwbólowe to podstawowe wyposażenie każdej apteczki turysty. Dzięki temu w wielu przypadkach można podjąć samodzielne próby opatrzenia rany lub zadrapania. Warto zabrać również koc termiczny, który ochroni ciało przed wychłodzeniem w razie postoju. Wielu ludziom uratował życie.

Płaszcz przeciwdeszczowy

Taka niewielka paczka z zawartością płaszcza przeciwdeszczowego przyda się w przypadku nagłych opadów deszczu lub śniegu. Ochroni odzież przed przemoczeniem. Warto zaopatrzyć się w niego nawet w przypadku posiadania odzieży odpornej na wilgoć.

Kompas/GPS

Niestety w wysokich partiach gór zasię GPS jest niedostępny. W przypadku udania się w niższe góry lub doliny można liczyć na jego pomoc. Kompas to prawdziwy niezbędnik każdego zdobywcy gór. Pozwala on na odnalezienie się w terenie, co jest ważne w nieoznaczonych miejscach.

Miniatury kosmetyków

Wyjście w góry, wymaga również zabrania ze sobą kosmetyków. Mowa tutaj o kremie z wysokim filtrem, pomadce ochronnej oraz płynie odkażającym ręce. Słońce w górach jest bardzo niebezpieczne, dlatego krem warto mieć zawsze przy sobie, gdyż posmarowanie się przed wyjściem może okazać się nieskuteczne. Pomadka ochronna nawilży usta przed mrozem i wiatrem, natomiast środek odkażający dłonie sunie wszelkie bakterie, które po wyprawie moglibyśmy przynieść ze sobą do domu.

Woreczki strunowe

Przechowywanie rzeczy w woreczkach strunowych jest znacznie wygodniejsze niż w kosmetyczkach. Chronią one plecak przed zalaniem kosmetykami lub wodą. Dostępne są w wielu rozmiarach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *